Kedy a prečo ku gynekológovi ?

08.11.2022

Vo veku 9 až 11 rokov sa u dievčat začína puberta. Dievčatá si v tomto období prechádzajú rôznymi fyzickými , emocionálnymi a sociálnymi  zmenami . Mení sa  telo, ale aj jej identita a emócie. 

V období dospievania  sa dievčatám vyvíjajú a dozrievajú vonkajšie aj vnútorné pohlavné orgány- rastú prsia, ochlpenie na intímnych miestach, v podpazuší, rastie maternica a dozrievajú vaječníky s vajíčkami. 

Zavŕšením tohto procesu je príchod prvej menštruácie-čiže menarché. Príchod prvej menštruácie je individuálny. Nastáva vo veku 9-16 rokov.


Už je čas navštíviť gynekológa?

U gynekológa sa môžeš zaevidovať od veku 15- 18 rokov, ale nie je to nutné. Ak nastane nejaký problém skôr ako v tomto veku, vyhľadaj detského gynekológa/gynekologičku-zvyčajne ambuluje v krajských mestách. 

Vo veku 18 rokov je čas na prvú návštevu u gynekológa. Gynekologické preventívne prehliadky treba absolvovať jeden krát do roka. Môžeš si ju nastaviť napr. na mesiac tvojich narodenín a tak na ňu určite nezabudneš. Zdravotné poisťovne majú svoje "apky "a tak ti táto udalosť "pípne" v mobile. Je na tebe, ktorú možnosť si zvolíš.


Čo sa týka pravidelnosti menštruácie, nemusíš sa hneď obávať. V toto období je úplne normálne, že je nepravidelná a trvá nejaký čas, kým sa stabilizuje.  

S akým problémom je vhodné kontaktovať gyndu?

  • Ak znaky dospievania na fyzickom tele nie sú vo veku 13 rokov
  • ak znaky dospievania na fyzickom tele sú skôr ako vo veku 8 rokov 
  • zmenený alebo zapáchajúci výtok z pošvy 
  • zlepené malé pysky ohanbia (alebo krajšie povedané motýlie krídla :-)  
  • opakujúce sa bolesti podbruška, silná a dlhá menštruácia (viac ako 7 dní.
  • svrbenie ,pálenie, začervenanie vonkajších rodidiel
  • ak plánuješ evidentne už máš pohlavný styk

Prečo chodiť pravidelne              na prehliadky, čo sa tam dozvieš  o svojom intímnom zdraví?  

Lekár si vypočuje ako prebieha tvoja menštruácia, poučí ťa ako si udržiavať správne vaginálne prostredie, odoberie stery z krčka maternice - v rámci prevencie rakoviny krčka maternice, ukáže ti ako si máš kontrolovať prsníky a zodpovie na všetky tvoje otázky. 

Je to bezpečný priestor pre teba!

Vyšetrenie u gynekológa sa podobá návšteve zubára-teda psychologicky. Všetci chceme mať zdravé, biele zuby a svieži dych. Aj zdravie a "vôňa" nášho lona je rovnako dôležitá!

Príde čas kedy dozrieš v dospelú ženu a budeš tvorkyňou nového života! Každodenná starostlivosť o intímne zdravie je na tebe ,ale raz do roka je potrebné zájsť ku odborníkovi.

Zubár ti skontroluje zuby, ďasná ,jazyk a gynekológ prsníky, pošvu, maternicu a vaječníky. Gynekologická prehliadka je o to ťažšia, že my ženy máme pocit nazerania do našej intimity. Máme strach a obavy z nepoznaného. Ak máš ostych pred mužom ,vyhľadaj si lekárku gynekologičku.


Ak máš nejaké dotazy, pokojne sa kontaktuj cez tento formulár.